Tevbe Suresi 7-13 Ayet Meali

tevbe suresi tefsiri

tevbe suresi

7. Sizin [ey inananlar] Mescid-hâram’ın yakınında kendileriyle bir andlaşma yapmış olduğunuz kimselerin dışında , Allah’tan başkalarına tanrılık yakıştıranların Allah ve O’nun Elçisi’yle bir andlaşma sağlamaları nasıl mümkün olabilir ki ?. [Sizin andlaşma yaptıklarınıza gelince,] onlar size karşı dürüst kaldıkları sürece siz de onlara karşı dürüst olun : Çünkü , (unutmayın), Allah, yalnızca , kendisine karşı sorumluluk bilinci taşıyanları sever.

8. [Başka] nasıl [olabilirdi ki ?] Eğer [düşmanlarınız] size üstün gelselerdi [size karşı] ne bir sorumluluk ne de bir koruma yükümlülüğü taşıyacaklardı. Onlar size dilleriyle yaranmaya çalışıyorlar, ama kalpleriyle kötülüğünüzü istiyorlar; zaten onların çoğu fasık kimselerdir.

9. Basit bir kazanç uğruna Allah’ın ayerlerini gözden çıkarıyor ve böylece o’nun yolundan dönü dönüveriyorlar: bakın, ne çirkin bütün bu yapageldikeri,

10. İnanan kimseye karşı bu hiçbir sorumluluk, hiçbir koruma  yükümlülüğü tanımayarak (işleyip durdukları): doğru yoldan çıkıp çizgiyi aşanlar işte böyledirler.

11.  Ama yine de tevbe eder, salâta katılırlar ve arınma için gerekli yükümlülükleri yerine getirirlerse onlar da artık din kardeşleriniz sayılırlar: Bakın , İşte böyle  açık açık ve ayrıntılı olarak dile getiriyoruz, bilmek öğrenmek isteyen bir topluluk için, ayetlerimizi!

12. Fakat eğer bir andlaşma yaptıktan sonra andlarını bozar da dininizi karalamaya kalkarlarsa, o zaman [kendi] andlarına saygısı olmayan bu sadakatsizlik timseli kimselerle savaşın ki (o zaman) belki [azgınlıklarından ] vazgeçerler.

13. Andlarını bozan, elçi’yi sürüp çıkarmak için yapmadıklarını komayan ve size ilkin kendileri saldıran bir topluluğa karşı savaşmaktan geri mi duracaksınız ? Onlardan çekiniyor musunuz yoksa ? Yoo, asıl çekinmeniz gereken Allah’tır, eğer [gerçekten] inanan kimseler iseniz!

Tevbe Suresi Tefsir

Tevbe 1-6 Tefsir

Etiket(ler): , , , , , , , , .Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Yorumlar kapatıldı.