Tevbe Suresi 14-20.Tefsiri

tevbe suresi tefsir

14. Savaşın onlarla! Allah sizin elinizle cezalandıracak onları; hor ve hakir kılacak; sizi de onlara karşı yardımıyla destekleyecek; ve inanların içlerini ferahlatıp

15. kalplerindeki öfkeyi yatıştıracak. Ve Allah dilediğine merhametle yönelir ve bağışlar; çünkü Allah doğru hüküm ve hikmetle edip-eyleyen mutlak ve sınırsız bilgi sahibidir.

16. [Ey İnananlar!] Allah, aranızdan, Allah’tan O’nun Elçisinden ve ona inanlardan başka kimseden yardım gözlemeden [O’nun yolunda] her türlü çabayı gösterenler ortaya çıkarmadan, kendi halinize bırakılacağınızı mı sanıyorsunuz ? Oysa, Allah yaptığınız her şeyden haberdardır.

17. HAKKI inkar ettiklerine (tutum ve davranışlarıyla) bizzat kendileri tanıklık edip dururken, Allah’ın mescitlerini ziyaret etmek yahut onarıp gözetmek,  Allah’tan başkalarına tanrılık yakıştıran kimselerin işi değil. Onlar, yaptıkları boşa gidecek kimselerdir; ateşte yerleşip kalacak olan kimseler!

18. Allah’ın mescitlerini ziyaret etmek yahut onları gözetmek ancak Allah’a ve ahiret gününe inanan, salâtında dosdoğru  ve sürekli olan, arınmak için vermekle yükümlü olduğu şeyi veren ve Allah’tan başka kimseden korkup çekinmeyen kimselere vergidir. Ve dolayısıyla ancak böyleleri doğru yolda yürüyenler arasında olmayı umabilirler!

19. [Bir tek] Hacılara su vermeyi ve Mescid-i Harâm’ı onarıp – gözetmeyi, Aşşah’a ve ahiret gününe inanıp Allah yolunda elinden gelen her türlü çabayı gösteren biri [nin üstlendiği görevler] le bir mi tutuyorsunuz ? Bu [görevler] Allah katında (hiç de) denk değildir. Ve Allah [bile bile] zulmeden topluluğa asla hidayet etmez.

20. (Ama) inanan, zulüm ve kötülük diyarını terk eden ve Allah yolunda mallarını, canlarıyla her türlü çabayı gösteren kimseler (e gelince), Allah katında en yüksek onur payesi onlarındır; ve onlardır, [sonunda] kazanacak olan!

 

Etiket(ler): , , , , , , , .Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Tevbe Suresi 14-20.Tefsiri için 3 cevap

  1. Nasıl Yapılır diyorki:

    Cidden Çok güzel yazmışsınız Allah sizden razı olsun

  2. Selam selim diyorki:

    Sitenizi Çok Beğendim İnşallah daha fazla konu da yazı yazarsınız

  3. cen erde diyorki:

    Allah razı olsun sizden teşekkürler okudukca daha iyi anlıyorum dinimizi